Tego nie uczą w szkole! – Oto 5 trików, które ułatwiają codzienne życie.

W szkole przyswajamy mnóstwo informacji w szybkim czasie. Niestety w równie szybkim czasie ulatują one z pamięci. Jedno jest pewne – nie wszystkiego nauczymy się w szkole. Czasami najbardziej przydatne lekcje przechodzimy poza nią.

Przedstawiamy kilka trików, o których nie mówi się w szkole, a które mogą się naprawdę przydać w życiu.

Oto one:

1. Jak sprawdzić, ile jeszcze pozostało czasu do zachodu słońca?

Tę sztuczkę może bez problemu wykonać każdy z nas. Nie potrzebujemy do tego żadnych przyrządów. Wystarczą nam nasze ręce.

Skieruj dłoń do siebie i umieść ją tak, żeby dolna część słońca przylegała do palca wskazującego. Następnie policz, ile palców jest pomiędzy wskazującym palcem a linią horyzontu. Każdy palec odpowiada 15 minutom. I tak, jeśli są dwa palce, do zachodu zostało pół godziny, jeśli cztery palce – godzina.

2. Ile dni ma miesiąc?

Kolejna sztuczka, do której potrzeba wyłącznie dłoni. Zaciśnij obie ręce i po prostu policz miesiące dzięki kostkom i przestrzeniom między nimi. Jeśli miesiąc wypada na kostce, to ma 31 dni, jeśli nie – to wtedy ma 30 (albo mniej, jeśli chodzi o luty).

3. Która to faza księżyca?

Aby określić fazę księżyca, na sam początek zapamiętaj trzy litery: O, D i C. O to pełnia. Gdy widoczność księżyca zaniknie, mamy do czynienia z nowiem. Jeśli chcemy określić, czy księżyc jest w fazie przybywającej (od nowiu do pełni) czy zanikającej (analogicznie), potrzeba nam literek D i C. Wyobraźmy sobie dziecko, które rośnie – to litera D (bo księżyc tak jak dziecko rośnie i jest coraz większy. Literą C zaś może być Człowiek starzejący się, po okresie dojrzewania do pełni aż do zaniknięcia (nowiu). Wtedy mamy do czynienia z księżycem zanikającym.

4. Zapamiętanie sąsiadów, z którymi graniczymy

Dorośli często mają problem z zapamiętywaniem krajów, które graniczą z Polską po roku 1989. Dzieciom również ciężko jest to zapamiętać. A metoda jest niezwykle prosta – wierszyk! Dzięki niemu możemy wyliczyć kraje graniczące, w kolejności od wschodu do zachodu.

5. Mnożenie na palcach

Ten trik znowu możemy wykonać dzięki naszym dłoniom. Dotyczy on mnożenia, czyli czegoś, z czym wielu ludzi ma problem, zarówno uczących się, jak i tych, którzy szkołę dawno ukończyli. Jak go wykonać?

Dłonie kierujemy wewnętrzną stroną do siebie i liczymy pace od dołu do sześciu. Trik dotyczy liczenia od 6 w górę. Stykamy ze sobą palce, które odpowiadają cyfrom, które planujemy mnożyć, weźmy na przykład 7×8. Będą to drugi i trzeci palec od dołu. Te palce i wszystkie pod nimi to dziesiątki (5, czyli 50), a jednostki liczymy mnożąc te, które pozostały nad nimi, u obu rak przez siebie. W tym przypadku 3×2. Teraz wystarczy dodać 50 i 6 i mamy wynik 56.

Brzmi skomplikowanie? Spróbuj, a przekonasz się, że tak naprawdę to niezwykle proste!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *