Stawki OC – od czego zależą?

Nawet jeśli dwóch kierowców ma taki sam poziom zniżek, nie oznacza to, że zapłacą tyle samo za OC, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych. Zobacz, od czego zależą stawki OC.

Co ma wpływ na stawkę OC?

Sporo kierowców przekonanych jest o tym, że cena ubezpieczenia OC w dużej mierze zależy od zniżek, które sobie wypracowali. W rzeczywistości jednak to, ile zapłacimy zależy w dużej mierze od parametrów samochodu, a także konkretnych danych związanych z użytkownikiem pojazdu.

Dla ubezpieczyciela najważniejszy jest bowiem wiek właściciela i użytkownika pojazdu. Najprościej rzecz ujmując, im kierowca młodszy, tym cena polisy będzie wyższa. Ubezpieczyciele wychodzą tutaj z założenia, że młody kierowca nie ma wystarczająco dużo doświadczenia i zalicza go do ryzykownej grupy.

Spore znaczenie ma też to, gdzie mieszkamy. W większej miejscowości, gdzie pojazdów jest więcej, istnieje większe ryzyko kolizji. Stąd mieszkańcy wsi lub małych miast mają zwykle lepsze ceny ubezpieczeń komunikacyjnych. Mało tego. Konkretna dzielnica może być bardziej narażona na wypadki niż inna. To wszystko znajduje się w statystykach ubezpieczyciela i wpływa na wycenę.

Oczywiście stawka OC zależy również od zniżek, które ma kierowca. Zniżki zależą od tego, jaka jest historia bezszkodowej jazdy. Mało szkód, duża zniżka. Czasem ubezpieczyciele biorą też pod uwagę stan cywilny, liczbę dzieci czy zawód.

Samochód i wpływ na OC

 

Spore znaczenie dla stawek OC mają parametry samochodu. Obowiązkowo będzie brana pod uwagę pojemność silnika. Samochód z dużą pojemnością silnika to dla ubezpieczyciela większe ryzyko. Wszystko dlatego, że pozwala on rozwijać wyższe prędkości. To przekłada się na ryzyko kolizji. W związku z tym samochód z większą pojemnością silnika to wyższe OC.

OC zależy też od wieku samochodu i marki. Jak podają ubezpieczyciele nawet 79 proc. więcej za ubezpieczenie OC płacili w III kwartale 2018 roku posiadacze aut, których silniki mają więcej niż 3 l pojemności. Najmniej oczywiście ci, których samochodu mają nie więcej niż 1 l pojemności. I to właśnie takie pojazdy powinni wybierać na początku młodzi kierowcy, którzy nie mają dużego doświadczenia w kierowaniu pojazdami.

Nie warto też zapominać, że ubezpieczyciele biorą też pod uwagę moc silnika. Często zdarza się bowiem, że samochód ma niewielką pojemność silnika, ale jego konstrukcja pozwala na spore osiągi. Nie wszystkie firmy ubezpieczeniowe biorą pod uwagę moc. Znacznie ważniejsza dla nich jest pojemność silnika. Warto jednak zawsze sprawdzić u kilku ubezpieczycieli.

Pamiętajmy, że ubezpieczyciele niechętnie dzielą się sposobami wyliczania stawek ubezpieczenia OC. Jedynym wiarygodnym źródłem powinny być więc porównywarki ubezpieczeń, które przypiszą odpowiednie parametry do konkretnego ubezpieczenia i pozwolą wybrać jak najatrakcyjniejszą ofertę.

Jeśli dopiero planujesz kupić samochód, to z perspektywy ubezpieczyciela warto wybierać te z mniejszym silnikiem. Wszystko dlatego, że pojemność, jak już wielokrotnie podkreślaliśmy, ma wpływ na stawki OC.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *